Home » Zahaničí » Evropa » Viděli jsme ledového muže Ötziho

Viděli jsme ledového muže Ötziho

{gallery}otzi{/gallery}

Ötzi je cca 5000 let starý a jeho unikátnost podtrhuje fakt, že spolu s ním bylo nalezeno velké množství dobových relikvií. Ötzi zmrznul i se svými zbraněmi, oblečením, botami i s jídlem v žaludku, které před svým zabitím jedl. Ledového muže, jak je Ötzi přezdíván, vědci zkoumají do dnešní doby a odhalují tak další kus naší historie. Velmi zajímavá a úchvatná je preciznost výroby nalezených nástrojů, Ötziho bot, kalhot, nebo třeba toulce na šípy.

Ötzi leží v museu na ulici Via Museo, 43 v Bolzanu. Do musea se dostanete pohodlně autem, které může zaparkovat v přilehlých uličkách (pozor na pokuty) nebo v podzemních garážích. Museum je rozděleno do tří pater a v každém patře můžete vidět část Ötzi života, tak jak jej vědci zrekonstruovali. Můžete vidět Ötzi dochované kalhoty, šípy, vzácnou sekeru z bronzu, můžete si přečíst a prohlídnout spoustu informací. Můžete se podívat mikroskopem na složení různých části Ötzi výstroje, uvidíte kousek jeho zubu a samotného Ötziho, uvidíte v prvním patře, malým okýnkem, které je součásti mrazícího, klimatizovaného boxu, kde Ice Man leží. Spatřit 5000 let zmrzlého, zachovalého člověka je opravdu silný zážitek.

Vědci přišli na to, že Ötzi musel poházet z bohatší vrstvy tehdejší společnosti, protože byl podle výzkumu dobře oblečen, měl kvalitní zbraně a v žaludku měl na tehdejší dobu vybrané potraviny. Zároveň odhadli Ötziho věk kolem 40 roků, což byl v té době, dvojnásobek toho se lidé v průměru dožívali.


http://www.youtube.com/watch?v=fSVpJDy0Cfo

Oficiální web:

http://www.iceman.it