Home » Zahaničí » Evropa » ČTYŘI POLSKÁ MĚSTA PROPADNOU FOTBALU

ČTYŘI POLSKÁ MĚSTA PROPADNOU FOTBALU

Fotbaloví fanoušci odpočítávají dny do začátku evropského šampionátu a ve 4 polských městech se pečlivě chystají na jejich příjezd. To nejdůležitější ale mají organizátoři ve Wroclawi, Varšavě, Poznani a Gdaňsku už za sebou. Ve městech stojí krásné moderní stadiony – fotbalové „chrámy“. Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kteří na nich zažijí atmosféru fotbalového EURA, třeba do nich zavítáte na koncert popové či rockové hvězdy.

WROCLAW – losování mistrovství Evropy ve fotbale, které proběhlo koncem loňského roku v Kyjevě, nemohlo pro Čechy dopadnout lépe. Nejenže se naši fotbalisté utkají v základní skupině s „hratelnými“soupeři, ale všechny tři zápasy odehrají v polské Wroclawi (Vratislavi). Tedy ve městě, které je z těch pořadatelských nejblíže českým hranicím a nejsnáze dostupné.

Navíc se v polské Wroclawi Češi mohou cítit tak trochu jako doma. Podle legendy založil město v 10. století český kníže Vratislav a v letech 1335 až 1741 bylo slezské město součástí Koruny české. Nejstarší částí města je Dómský ostrov (Ostrów Tumski). Milovníci pamětihodností by si jeho prohlídku neměli nechat ujít. Z množství církevních staveb vyniká především katedrála sv. Jana Křtitele se dvěma věžemi. Město na řece Odře tvoří desítka dalších ostrovů a ostrůvků, které jsou propojeny více než stovkou mostů. Může se to zdát romantické a připomínat atmosféru italských Benátek, ale má to i svou stinnou stránku. Wroclaw těžko odolává povodním.

Dnes je centrem Wroclawi Rynek – staré Trhové náměstí, druhé největší v Polsku (větší už mají jen v Krakově). Sbíhá se k němu jedenáct ulic a v jeho středu stojí radnice. Její goticko-renesanční budova jako jedna z mála ve městě přečkala bez větší újmy druhou světovou válku a patří k nejkrásnějším v Polsku. V době konání fotbalového EURA (od 8. června do 1. července) bude Rynek patřit fanouškům. Na náměstí vznikne volně přístupná fanzóna s několika velkoplošnými obrazovkami. Na nich bude možné sledovat všech 31 utkání. Kdo se tedy nedostane na stadion, správnou fotbalovou atmosféru zažije tady. I mimo hrací dobu fotbalových zápasů nebude ve fanzóně o zábavu nouze. Organizátoři chystají pro fanoušky nejrůznější kulturní a sportovní atrakce.

{gallery}euro2012{/gallery}

Od loňského roku se Wroclaw může pochlubit dalším stavebním divem – novým Městským stadionem. Loni v září ho oficiálně otevřeli při koncertu George Michaela. Tvarem i vnějším pláštěm připomíná lampion. Je „obalen“ sítí ze skleněných vláken potažených teflonem, což umožňuje variabilitu nasvícení stadionu podle charakteru pořádané akce. Náležitě upravené je i okolí stadionu s promenádou plnou zeleně. Na stadion se vejde kolem 43 tisíc diváku (pro srovnání: kapacita stadionu pražské Sparty a Slavie je ani ne poloviční). Čeští fotbalisté na Městském stadionu ve Wroclawi odehrají všechny tři zápasy základní skupiny A evropského šampionátu (8. června s Ruskem, 12. června s Řeckem a 16. června s Polskem).

Městský stadion ve Wroclawi:

Počet míst: 42 771

Rozměry stadionu: 272 x 224 x 39 m

Velkoplošné obrazovky: 2

Počet stánků s občerstvením: 36 (256 pokladen)