Home » Zahaničí » Evropa » Tenerife – Kanárské ostrovy

Tenerife – Kanárské ostrovy

Největší z Kanárských ostrovů navštíví ročně víc než čtyři miliony turistů. Zahraniční turisté přilétají většinou na letiště Reina Sofía, ležící na jihu ostrova. Letiště bylo v minulých letech modernizováno a rozšířeno, aby bylo schopno pojmout vzrůstající zástupy turistů. Rekreanti z pobytových zájezdů  jsou na letišti vyzvednuti zástupcem cestovní kanceláře a autobusem dopraveni do hotelů. Individuální turisté se z jižního letiště (Tenerife Sur) dostanou linkovým autobusem do hlavního města Santa Cruz, do Granadilly a všech velkých letovisek po celém ostrově.

Druhé letiště, Los Rodeos, zvané též Tenerife Norte, leží na severu ostrova asi 10 km západně od Santa Cruz. Tady přistávají především cestující ze španělské pevniny nebo z jiných ostrovů Kanárského souostroví. V současné době zde přistávají i některé charterové společnosti. Rovněž z Tenerife Norte existuje autobusové spojení do Santa Cruz, Puerta de la Cruz, Buenavisty a Icodu de los Vinos.

V obou centrech na jihu i severu ostrova turisté najdou široký výběr ubytování v hotelech, apartmánových areálech, bungalovech a penzionech. Mládežnické ubytovny tu ovšem nejsou, ani cestující se stanem nemají moc možností. Je tu jeden jediný kemp, a to v Aroně poblíž jižního pobřeží. Hotely jsou podle vybavení rozděleny do 5 kategorií označených hvězdičkami. Pokud nemáte rádi turistický ruch, můžete se ubytovat i na venkově ve vnitrozemí. „Turismo rural“ označuje ubytování v restaurovaných finkách, selských usedlostech a panských domech ve venkovském prostředí.

Stejně jako ve všech turistických centrech najdete i na tenerife mnoho restaurací, které svou nabídku přizpůsobily chutím turistů. Pokud nechcete jíst celou dovolenou pizzu, těstoviny nebo řízek, můžete se vydat do menších obcí ve vnitrozemí a najít se nějaký místní podnik. Tam si budete moci vybrat ze specialit, které si toto označení skutečně zaslouží.

Kanárská kuchyně kultivuje své venkovské kořeny. Doporučit lze například puchero canario, masovou směs se zeleninou. Také kořeněné zeleninové polévky jsou velmi chutné. O víkendech vždy místní s celou rodinou hodují ve venkovských podnicích (merendos), které se specializují na grilované pokrmy. Tradičně se k mnoha pokrmům z brambor, masa či ryb podává vhodné mojo – omáčka z různých druhů koření a oleje. Existuje nepřeberné množství variant této omáčky: mojo rojo (se sladkou paprikou), mojo picón (s pálivou paprikou), mojo azafranillo (s místním šafránem), mojo de ajo (s česnekem) a mojo verde (s petrželkou a koriandrem). Po jídle se jak
o zákusek podává ovoce (malé banány, mango a papája) a kozí sýr. Polozralý nebo zrající kozí sýr se někdy posype sladkou paprikou.

Žádný jiný z Kanárských ostrovů nenabízí takové množství vybraných vín jako Tenerife. Mnoho vinařů hospodaří na vinicích o rozloze jen pár hektarů a vyrábí vynikající vína. Zajímavá jsou především „sopečná“bílá vína, například Flor de Chassna.

Sport – mnoho velkých hotelů je vybaveno vlastním tenisovým kurtem, bazénem a saunou. Kromě toho bývá v nabídce také gymnastické cvičení a fitness program. Pro opravdové sportovní nadšence jsou připraveny vyjížďky na koních, výuka jachtingu a potápění a windsurfing. Také pěší turisté si přijdou na své. Mohou se například připojit k exkurzi v národním parku Teide. A samozřejmě tu jsou i exkluzivní golfová hřiště, např. 27 jamkový areál s klubovým zázemím (Golf del Sur, San Miguel de Abona, Autopista del Sur).

Pláže – většina pláží je z tmavého vulkanického písku. Dlouhých pláží s jemným bělozlatým pískem je tu jen několik, např. v oblasti Playa de las Teresitas. Na Tenerife určitě objevíte mnoho krásných zátok, kde dosud vládne klid a nikoliv turistická zábava. Musíte si však při jejich hledání dát trochu práci – skrývají se spíše na severním pobřeží a přístupné jsou pouze pěšky po delší procházce.

Bahía de la Garaňona – pěkná klidná pláž pod strmým skalnatým pobřežím na severu ostrova. Vyhledávají ji především mladí lidé. K pláži dojdete pouze pěšky z Mesa del Mar a není to právě blízko.

El Médano – známé středisko surfování, osvěžované vlahým větrem, který však občas zvedá i písek, což může být nepříjemné. Pláž najdete východně od Playa de las Américas.

Playa de Benijo – půvabná odlehlá písečná pláž poblíž obce Benijo na severním pobřeží v pohoří Anaga.

Playa de las Teresitas – tato pláž se rozkládá asi 9 km severně od hlavního města. Zdejší zlatožlutý písek pochází ze Sahary a byl sem kdysi dovezen nákladními loděmi. Vlnolamy chrání koupající se před nebezpečnými proudy a vysokým příbojem. O letních víkendech tu bývá poměrně rušno.

Puerto de Santiago – nedaleko této obce na jižním pobřeží jsou dvě pláže s černým sopečným pískem. Toto letovisko je Mekkou masového turismu. Tady je slunce i pláží nadbytek, a večer tu navíc nikdy nebývá nuda.

Kiosco Artenerife – Artenerife je jeden z podniků podporovaných ostrovní vládou, jež mají šířit místní umělecké řemeslo. Kromě hlavního obchodu v Orotavě najdete také jednu pobočku na pláži Playa de las Américas. Koupíte tu kromě jiného keramiku, látky, nože či košíky.

tenerife_-_costa_adeje Tenerife tenerife_-_el_teide_2 tenerife_-_majak tenerife_-_more OLYMPUS DIGITAL CAMERA tenerife_-_prazdna_plaz tenerife_-_robinson_cruzoe tenerife_-_ruzovy_kvet tenerife_-_rybar tenerife_-_skaly tenerife_-_zapad_slunce tenerife_-_zapad_slunce_2 tenerife_palma tenerife_plaz