Home » Rady a tipy » Rady a tipy » Proč si měřit tepovou frekvenci?

Proč si měřit tepovou frekvenci?

heart-clean-iconAbyste například shodili přebytečná kila, musíte cvičit, běhat, jezdit na kole nebo plavat v optimální tepové frekvenci. Metod výpočtu existuje více. Nejnověji se odborníci shodli na vzorci:

208 – (0,7 x věk)

Jehož použitím dojdete k takzvanému MTF neboli maximální tepové frekvenci. Tuto hodnotu byste při cvičení v žádném případě neměli překročit. Od ní se následně odvozuje optimální tepová frekvence, která činí 40 až 90 procent maximální tepové frekvence.

40-50 % – zóna nízké intenzity vhodná pro starší osoby.

50-60 % – zóna střední intenzity vhodná pro vysokou kalorickou spotřebu a snižování váhy. Někdy se uvádí, že na redukci váhy je pohyb, při němž se vaše tepová frekvence dostane na 55 až 65 % maxima neboli MTF.

60-75 % – zóna vyšší intenzity vhodná pro rozvoj vytrvalosti a kondice. Stále však jde o aerobní trénink

75-90 % – zóna vysoké intenzity je zónou výkonnostní a doporučit je lze pouze trénovaným jedincům. Jako anaerobní pohyb ji však mohou cvičit i ostatní lidé, ovšem pouze krátko chvíli pro zahřátí.

Pokud budete cvičit intenzivněji, spálíte rychlé cukry, nikoli tuky. Takový pohyb má smysl na zahřátí na začátku vaší pravidelné pohybové aktivity. A zapomenout byste neměli ani na vydatné, byť pomalé posilování, díky němuž své svaly zpevníte.

Jak často cvičit? Minimem by měla být půlhodina vydatné pohybové námahy třikrát až čtyřikrát týdně. Nemusíte vždycky hned do posilovny či běhat pro horských hřebenech. Počítá se i rychlá chůze.

Aerobní či anaerobní?

Možná už jste na tahle slova v souvislosti s cvičením narazili. Vysvětlení naštěstí není složité. Při anaerobní fázi se spalují cukry, nikoli tuky. Je to cvičení, při němž se vaše tepová frekvence pohybuje někde nad dvěma sty tepy za minutu. Měli byste se proto snažit o aerobní pohyb s optimální tepovou frekvenci.