Home » Zábava » Zábavné testy » Numerická inteligence – Otestuje své schopnosti

Numerická inteligence – Otestuje své schopnosti

K následujícím úkolům budete potřebovat papír, tužku a stopky nebo hodinky s vteřinovou ručičkou. Změřte si, kolik času vám zabere splnění všech úkolů. 

1.    S dalšími dvěma přáteli jste si vyšli na oběd. Dohromady to stálo 660 korun včetně spropitného. Kolik zaplatil každý z vás, jestliže jste se o částku podělili rovným dílem? 

2.    Co je víc?
1/4               2/12              4/10

3.    Do opravny jste dali spravit a podrazit své oblíbené boty. Jak dlouho bude trvat oprava, když víte, že za 30 minut dokáže obuvník opravit 4 páry bot?

4.    Vyřešte rovnici: (20:5) + (18:3) = ?

5.    Rozhodnete se, že si ve čtyřech lidech zahrajete karty. V balíčku jich je 52. Kolik karet musí každý z vás dostat, aby žádná karta nezbyla?

6.    Jídlo v restauraci vás vyjde na 200 korun a vy necháte navíc 20 % z této částky servírce jako spropitné. Kolik dostane servírka?

7.    Ve vaší firmě je 50 zaměstnanců. K uzavření nového kontraktu potřebujete zvýšit počet zaměstnanců o 30 %. Kolik nových pracovníků budete muset přijmout?

8.    Který z těchto zlomků nepatří k ostatním?
5/15         2/6         4/12        3/7


9.    Vaše kancelář je ve 20. patře. Nejede výtah a vy musíte do 15 patra. Jak dlouho poběžíte dolů 5 podlaží, když v přízemí jste za 12 minut?

10.    Ve starožitnictví jste viděli křeslo, které bylo zlevněno o 25 %. Původní cena byla 6000 korun. Jaká je cena křesla po slevě?

ODPOVĚDI A VYHODNOCENÍ: 

1.    220 korun
2.    4/10
3.    7 minut 30 sekund
4.    10
5.    13
6.    40 korun
7.    15
8.    3/7
9.    3 minuty
10.    4500 korun

 

{xtypo_rounded2}Pokud jste úkoly vyřešili za víc než 90 vteřin anebo máte nějakou špatnou odpověď:
S dělením a zlomky jste na tom průměrně. Asi se zrovna nehrnete do vypočítávání částky, kterou má kdo zaplatit, když se dělíte o společný účet. Tím, že se v těchto matematických operacích zdokonalíte, nebudete zbytečně platit víc, než máte!{/xtypo_rounded2}

{xtypo_rounded2}Pokud jste úkoly vyřešili za míň než 90 vteřin, anebo máte všechny výsledky správně:
S dělením i zlomky jste na tom výborně! Zřejmě budete typ člověka, který vyloženě vyhledává situace, kdy může počítat, a to i pod tlakem. O to, zjistit skutečně, kolik kdo má platit, vám jde až na druhém místě.{/xtypo_rounded2}

TIPY, JAK SE ZDOKONALIT:

1.    Vezměte si pomeranč. Představte si, že se o něj potřebujete rozdělit s kamarádem – rozpulte ho. Co uděláte, když budete chtít dvakrát víc, než má váš kamarád? Na kolik kousků ho rozříznete? Kdybyste na jeden pomeranč byli tři a jenom vy byste chtěli čtvrtku, jaké dílky by dostali vaši dva přátelé? Vyzkoušejte si to i na jiných předmětech, které se dají bez problémů dělit na části: balíček karet, bochník chleba, koláč, hrozen vína, krabička se sirkami atd.
2.    Představte si, že jste zašli do obchodu, kde zrovna mají slevy. Boty, které stály původně 1700 korun, byly zlevněny o 20 %. Pohrajte si trochu s tím, kolik tedy vlastně stojí, zda je to skutečně těch 20 %. Totéž můžete udělat třeba s kabátem, který byl z 3000 korun zlevněný na 2000 korun – kolik je to procent?
3.    Spočítejte si, kolik času vám denně zabere cesta do práce, vstávání, spánek…. Kolik je to procent z celého dne?