Home » Zahaničí » Evropa » Kanárské ostrovy – Fuerteventura

Kanárské ostrovy – Fuerteventura

709348_girl_at_beach„Jak nádherné, nekonečné pláže!“, zvolali nejspíš bystří podnikatelé, když v druhé polovině našeho stolení objevovali neokoukaná místa, kam by za sluncem a koupáním vozili turisty. Překrásné písečné pláže na ostrově Fuerteventura vskutku nemají na Kanárských ostrovech konkurenci. Tvrdí se dokonce, že nikde v Evropě. Ostrov má rozlohu 1731 km, a když bychom zdejší obyvatele stejnoměrně rozmístili, potkáte jich na každém kilometru. Fuerteventura je zkrátka nejméně obydlený ze všech kanárských ostrovů. A další nej – leží nejblíže africkým břehům (asi 100 km). Zdroje obživy? Kromě turistiky je to rybolov a zpracování ryb, chov koz, skromné zemědělství pro vlastní potřebu a rajčata na vývoz. Problémem číslo jedna je nedostatek sladké vody. Jen impozantní větrné mlýny připomínají, že se tu voda tahala z velmi hlubokých studní, jejichž prameny ovšem vyschly. Na březích moře jsou už z dálky vidět plochy solnic, tedy odsolovací zařízení pro mořskou vodu, jinak se voda po ostrově rozváží na střechy domů, odkud pak samospádem teče do kuchyní a koupelen.

Nádherně proměnlivé písečné duny a kilometry bílých pláží na březích oceánu má na svědomí vítr, který čas od času přináší písečná oblaka z africké Sahary. Tomu větru – postrachu- se říká „široko“. Z ničeho nic stoupne teplota až o 10 stupňů, vzduch ztěžkne a přes jemný písečný prach je vidět sotva na 100 metrů. Na „široko“ je nejkrásnější to, že jak se zjevil, zase zmizí a je tu znovu krásné jaro.

Plato Majorato je něco, co se na Fuerteventuře nedá přehlédnout, zato se to dá projet malým horským vláčkem. Majorato je náhorní plošina ve výšce 300 metrů nad mořem. Poskytne vám první seznámení s charakterem krajiny, na první pohled nebarevné, kde převládají decentní pískové a šedavé odstíny, bezlesé pahorkatiny místy rozervané kráterem. Snad výrazně červená a ostře žlutá barva skal, ale hlavně fantazie vede ruku zdejším vyšívačkám, které vyrábějí přepestré obrázky rozkvetlých sadů a domečků.

Kostel Panny Marie, který se nachází v historickém městě Betancuria, je stejně starý jako město samo. Ostatně mají stejného zakladatele. V průběhu staletí byl téměř zničen piráty, ale později byl znovu vybudován. Vzácný vysoký zlacený oltář a zejména socha sv. Kataliny z 15. stolení patří k nejstarším dřevořezbám na Kanárských ostrovech. Další vzácné sakrální památky jsou loženy v muzeu poblíž kostela. Dva kanóny před branou budovy pak upozorňují na archeologické muzeum, v němž najdete exponáty připomínající španělské osídlování ostrova, ale mnohé předměty ilustrují i dobu „před španělskou“ a život původních obyvatel. Za pozornost stojí starokanárská mumie. Setkání s historickými památkami však neujdete ani na jiných místech ostrova.608835_long_way_to_the_pool____4 610711_la_palma 610718_untitled 610726_untitled 707821_surf 709348_girl_at_beach 762242_lanzarote_4 973328_black_beach 1331332_sunlight