Home » Česko » Moravskoslezský » Hrad Edelštejn

Hrad Edelštejn

 


Plánovač trasy – navigace:

ve tvaru: výchozí Město a ulice => Cílové město a ulice (např. Praha Vodičkova => Jeseník Palackého)

{mosmap}


Hrad sloužil k ochraně dolů na zlato, ale střežil i důležitou cestu vedoucí z Vratislavi přes Nisu, Glucholazy na Bruntál a dále na Moravu. Tuto dvojí úlohu umožňovala vhodná poloha s dalekým rozhledem na Zlaté Hory a na rovinu táhnoucí se k Nise.

Hrad stál na skalnatém srázu a byl obklopen hradbami nestejné šíře, přerušenými jen v místech, kde byl spojen úzkou šíjí s Příčným vrchem.

{ads1}

Hradní jádro, dnes zcela zarostlé vysokými stromy, mělo podobu nepravidelného lichoběžníku, dlouhého 120 metrů a širokého 65 m.

Hradní areál byl rozdělen nehlubokým příkopem na dvě nestejné části. V západní části hradu se nacházelo hlavní opevnění včetně válcové věže o průměru 7 metrů, zasazené do silné zdi. V její blízkosti byly ještě v polovině minulého století patrné stopy po studni.

Hradby byly zesíleny baštou, umístěnou v rohu lichoběžníku. K hradební zdi přiléhaly obytné budovy. V druhé, slaběji opevněné části hradu stály asi méně důležité hospodářské budovy. Vstup do hradu byl pravděpodobně v západní, hlavní části objektu.

{gallery}hrad{/gallery}