Home » Zahaničí » Afrika » EGYPT – OKOLÍ HURGHADY

EGYPT – OKOLÍ HURGHADY

1357972_the_great_pyramidsRudé moře láká svými takřka nekonečnými písečnými plážemi, vždy příznivým větrem a krásnými potápěčskými revíry.

Egyptská letoviska, jako je Hurghada, najdete v nabídce mnoha cestovních kanceláří – dokonce i „na poslední chvíli“ bývá k dispozici spousta volných míst. Někdy můžete vyhmátnout zájezd skutečně za babku – všímejte si inzerátů v novinách a na internetu.

Rekreanti pobytových zájezdů jsou vyzvednuti na letišti zástupcem cestovní kanceláře a dopraveni přímo do hotelu. Individuální turisté si mohou najmout taxík, ovšem cenu je třeba dohodnout předem. Nenechte se přemluvit k platbě v dolarech. Vždy používejte místní měnu, egyptskou libru. Peníze si můžete vyměnit na letišti.

Hotely se v Egyptě dělí do pěti kategorií, jinak je v celé zemi k dispozici řada ubytovacích kapacit bez klasifikace, kde můžete třeba velmi levně přenocovat ve spacácích. V takovém případě je však třeba počítat s odpovídajícím hygienickým zázemím a společnými koupelnami a toaletami na chodbě. Vybrat si ovšem můžete i z celé řady čistých levných hotelů.

Na pobřeží stojí luxusní hotely, které se v ničem neliší od prázdninových hotelů v jiných zemích. Především v létě – tedy ve vedlejší sezoně – můžete smlouvat o cenu ubytování. V tomto období také není třeba ubytování dopředu rezervovat.

Jídlo patří k oblíbeným činnostem Egypťanů, přinejmenším těch, kteří si to mohou dovolit. Masa bylo vždycky málo, a tak se zde rozvinula velmi chutná vegetariánská kuchyně, díky níž sami na maso rádi zapomenete – alespoň pro tentokrát. Mnoho těchto tradičních pokrmů se dnes v restauracích podává jako předkrmy nebo přílohy k masovým jídlům. Maso se dnes zpravidla griluje a bývá většinou čerstvější než u nás. Vždyť mezi porážkou zvířete a zpracováním masa často uplyne jen pár hodin.

„Dobrodružnější“ než grilovaná masa jsou rybí pokrmy. Na jídelních lístcích najdete barakudy, sépie, kraby i garnáty. Obecně se v egyptské kuchyni používá hodně olivového oleje, šafránu a sezamu.

Národními nápoji jsou čaj a káva, které se pijí při každé příležitosti. Středoevropanům nejlépe chutná káva středně sladká, neboli masbut. Často je v nabídce čerstvá pomerančová či mangová šťáva nebo šťáva z cukrové třtiny. Limonády jako Coca Cola, Fanta nebo Seven Up dostanete na každém rohu. Pivaři možná vyzkoušejí egyptskou Stellu Local a licenční Löwenbräu. Nová Stella Premium je srovnatelná s evropskými vývozními pivy.

Navzdory islámu dodnes nezanikla jedna tradice, sahající až do faraonských dob: totiž vinařství. Doporuečit lze bílá vína z Giannaclis v nilské deltě a červená vína z Obélisque (italské a francouzské odrůdy).

{gallery}egypt{/gallery}

Naše tipy:

FOUL (Fúl)

Tento pokrm mají snad v každém podniku. Jedná se o kaši z vařených bobů. Foul je masem chudých lidí, jí se k snídani i k večeři. Existuje mnoho variant, např. foul oskanderani (s vejcem) nebo foul Palerma (s naloženým hovězím).

OM ALI

„Aliho matka“ je velmi oblíbený zákusek, sestávající z přepraženého chleba s mlékem, oříšky a rozinkami.

Sport  – nekonečné kilometry pláží čekají na to, až je objeví milovníci vodních sportů, především Rudé moře je považováno za potápěčský ráj. Dlouhé úseky pobřeží lemují korálové útesy. Voda je křišťálově čistá, teplota se dokonce i v zimě pohybuje kolem 20 stupňů. I ten, kdo se nepotápí, může poznat barevný svět korálových útesů při plavání nebo šnorchlování těsně pod hladinou. Díky příznivému větru je oblast kolem Hurghady vyhledávána surfaři. Často je však vítr tak silný, že se na prkně udrží opravdu jen zkušení sportovci. Kdo má raději suchozemské sporty, nechť vyhledá některý z hotelových tenisových kurtů, hotely nabízejí i výuku.

1273315_egyptPláže – u Rudého moře vládnše díky teplé vodě sezona po celý rok. Písek na plážích je trochu hrubší než u Středozemního moře. Na pobřeží otevřeném na východ je třeba v zimě počítat se silným větrem a často i s přeháňkami. Na plážích dbejte na své oblečení. Na veřejných plážích se oblékejte podle místních zvyklostí – ženy a dívky se zde koupou oblečené. To pochopitelně nemusíte, avšak v Bikinách nebo plavkách vyzývavého střihu to také není to pravé. Na hotelových plážích však i moderní Egypťanky předvádějí tu nejnovější plavkovou módu. Koupání a slunění nahoře bez se věak nehodí nikde!

Hurghada – přijatelné koupání je všude mimo Hurghadu, jižně od hotelu Sheraton. Písečné ostrůvky, kam vyplouvají čluny, jsou ve skutečnosti jen větší písčiny bez kousku stínu, infrastruktury a pitné vody. Koupání je tak vhodné vlastně jen v prázdninové vesničce.

Al-Qusair – potápěči objevili toto místo 53 km jižně od Safagy. Tady je to správné místo pro všechny, kdo hledají klid a odpočinek.

Safaga/Soma Bay –  dříve rybářské městečko Safaga, ležící 50 km od Hurghady, donedávna sotva spatřilo nohu turisty. V poslední době však i zde vyrostly hotely a prázdninové vesničky.

Masový turismus ubral Hurghadě mnohé z jejího původního šarmu. Přesto je to stále oblíbené a vyhledávané letovisko s nejlepší infrastrukturou u Rudého moře.

Red Sea Aquarium – poblíž Three Corners Village je otevřeno malé soukromé akvárium, které je ovšem zajímavé pouze pro ty, kdo se ještě nepotápeli se šnorchlem, ani si nevyjeli na lodi s průhledným dnem.

Ponorka Sindbad – ponorka se skleněnými stěnami sestupuje do hloubky 22-25 metrů a umožňuje i nepotápěčům poznat pohádkový podmořský svět Rudého moře. Uvidíte chobotnice, sépie, barakudy a korály. Tento podmořský výlet si můžete objednat v hotelu. Na palubu ponorky se vejde 44 cestujících.

Korálové ostrovy – většina hotelů nabízí výlety ke korálovým ostrovům se šnorchlováním. Tento výlet je zajímavý přinejmenším pro ty, kdo ještě nikdy nepohlédli pod hladinu Rudého moře. Jinou možností je výlet lodí na ostrov Giftun. Ten trvá o něco déle a většinou je v ceně zahrnuto i jídlo.

Balonové létání – pokud vás kromě podmořského království láká i království vzdušné, můžete nastoupit do gondoly unášené balonem a prohlédnout si Hurghadu z ptačí perspektivy.

Staré město – bývalé staré město Hurghady (v arabštině se město jmenuje El Ghardaqa)je bohužel nepříliš atraktivní. Místo jinak obvyklých malých obchůdků na bazarech se tu dnes řadí desítky obchodů se suvenýry. Pokud chcete jít na procházku, raději se vydejte do rybářské čtvrti kolem přístavu.

Hydrobiologické muzeum– muzeum na severu města představuje flóru a faunu Rudého moře. Je tu několik velkých mořských akvárií.

Sběrné taxíky – i v té nejmenší vesničce jezdí sběrné taxíky. Vyjíždějí tehdy, jsou-li naplněny. Je v nich horko a málo místa, ale jízda je levná. Ve městech některé sběrné taxíky do jisté míry suplují kyvadlové autobusy mezi různými čtvrtěmi.

Výlety v okolí

1258411_luxor_templeLUXOR – je jedním z nejstarších turistických lákadel na světě. Přitom toto město změnilo své jméno tolikrát, jako žádné jiné v Egyptě. Ve faraonském období se jmenovalo Véset, Řekové mu však říkali Théby. Teprve Arabové, kteří toto území dobyli v 7. století, mu dali jméno El-Uqsor, což znamená „paláce“. Luxor zažil největší rozkvět v období Střední říše (2040-1610 př.n.l.), kdy byl jako hlavní bůh egyptského pantheonu uctíván Amon. Za vlády Achnatona v době Nové říše však Théby ztratily svůj věhlas, protože sídlo panovníka bylo přestěhováno do Amarny. Nicméně už jeho nástupce Tutanchamon jim jejich starou slávu znovu navrátil.

Některé agentury nabízejí do Luxoru velmi náročné jednodenní výlety – abyste si však pořádně prohlédli velkolepý chrám v Karnaku, samotné město Luxor a známé hrobky v Thébách na západním břehu Nilu, udělejte si čas raděj 2 až 3 dny.

Chrám v Karnaku je nejvýznamnější egyptskou monumentální památkou. Některé části stavby pocházejí z doby 2000 let před n. l. Faraonové nechávali chrámový areál několikrát rozšiřovat, vznikaly stále nové dvorany, sloupové síně a další chrámy. Velmi působivý je rovněž chrám v Luxoru, vystavěný Amenhotepem III. kolem r. 1500 př. n. l. a zasvěcený bohům Amonovi, Chonsovi a bohyni Mútě, jenž byl r. 1882 odhalen francouzskými archeology. Svými rozměry 260 m do délky a 50 m šířky představuje jeden z největších chrámů na světě.

Atrakcí nade všechny je pochopitelně Údolí králů: toto nejznámější pohřebiště v Egyptě leží na západním břehu Nilu za horským hřebenem. Celkem 65 hrobek zde bylo vybaveno nejkrásnějšími šperky, zlatem a jinými cennostmi. Veřejnosti je přístupna jen asi třetina hrobek.

Asi jeden a půl kilometru jihozápadně od Údolí králů leží Údolí královen. Většina tamních hrobek se zřítila. Působivý je rovněž terasovitý Hatšepsovetin chrám, vytesaný ve skále. Pochází z 15. Století před n.l. a byl vystavěn na počest několika božstev. Osa tohoto chrámu a chrámu v Karnaku na druhé straně Nilu leží v jedné linii – odchylka je minimální.

Muzeum v Luxoru – muzeum stojící na nilské promenádě představuje asi 100 exponátů z Luxoru a okolí. K vidění tu jsou např. vápencové reliéfy, figurky a vyobrazení.

Restaurace na Nilu – hned několik lodí vyplouvá v době oběda či večeře a pluje ke chrámu v Dendeře. Pro pěkné posezení na palubě a vychutnání si dobrého jídla lze doporučit např. „Le Lotus restaurant“ nebo Luxor Sheraton Nile Cruiser.

{gallery}egypt{/gallery}