Home » Rady a tipy » Rady a tipy » Co dělat, když vám nevezmou dítě do mateřské školky

Co dělat, když vám nevezmou dítě do mateřské školky

Mateřská školka by měla být místo, kde se vaše dítě bude vzdělávat, rozvíjet a učit se navazovat sociální vztahy a kontakty. Dřív než se do mateřské školky vůbec dostane, rodiče mnohokrát podstupují až neuvěřitelné situace, jen aby se právě jejich dítě umístnilo ve školce. Existují různé „sponzorské dary“ , známosti ve školce, tlak se strany rodičů na paní ředitelku. Mnoho rodičů viní paní ředitelku za to, že nepřijala jejich dítě do školky. Uvědomte si však, že zřizovatelem mateřských školek není paní ředitelka, ale kraje a obce.

Jestli oni nebudou tuhle neúnosnou situaci řešit, nic se nezmění. Obraťte se proto se svými stížnostmi na nedostatek volných míst v mateřských školkách na ně. Aby pochopili, že vám život vašich dětí není lhostejní. Že vám záleží na tom, aby mateřskou školku navštěvovalo a vzdělávalo se. Zřizovatele dané školky najdete podle trvalé adresy školky. Například jestli má školka trvalou adresu na Praze 10, zřizovatelem je městská část Praha 1

Tahle smutná situace se nejvíce dotýká velkých měst. Ale i v menších vesnicích již dochází k tomu, že 3-leté dítě se do školky prostě nedostane. Dětí je moc a volných míst v mateřských školkách je minimum.

Jak řešit podobnou situaci? Možností je hned několik, i když většina z nich pro vás nebude tím správním řešením a nemusí se vám líbit.

1. Hned jak písemně obdržíte rozhodnutí mateřské školky o nepřijetí vašeho dítěte, odvolejte se. Můžete tak učinit do 15 dnů od obdržení rozhodnutí na odbor školství. Odbor školství by měl přešetřit rozhodnutí ředitelky školky, jestli postupovala dle platných předpisů. Mnoho zklamaných rodičů tuhle možnost ihned vzdává, protože si myslí, že se s tím už nic nedá dělat. Zkusit to však můžete.

2. Dítě bude navštěvovat soukromou školku.dnešní době existuje mnoho různých soukromých školek. Přizpůsobili se vysoké nabídce nepřijatých dětí. Nabízejí různé programy od zájmových kroužků, angličtiny, montessori školek, logopedie až po hudební kroužky.

Nevýhodou alespoň pro nás rodiče, je vysoké školné a stravné. Určitým kompromisem je dávat dítě do soukromé školky jen na pár dní v týdnu, například jen na 2-3 dni v týdnu. Určitě navštivte několik soukromých školek, abyste si je mohli porovnat. Někde vám nemusí vyhovovat otevírací doba školky, jinde její prostředí, někdy se vám „nemusí líbit“ paní učitelka nebo denní program pro děti. Všímejte si, jak se paní učitelky chovají k dětem, ale třeba i čistotu školky, nebo jestli má školka vlastní zahradu pro děti.

3. Dalším řešením může být mateřské centrum. Výhodou mateřského centra je nižší cena, než v soukromé školce. Mateřské centra jsou vybaveny různými hračkami a sportovními potřebami. Nevýhodou je, že jich není dostatečné množství a právě ve vašem okolí se nemusí žádné nacházet. Další nevýhoda je, že dítě si musí vzít sebou svačinku. Dítě bude mezi ostatními dětmi, ale většina mateřských center funguje tak, že rodiče musí být s dítětem. Existuje již však několik mateřských center, kde může dítě strávit dopoledne bez rodičů. Mateřské centrum je jedno z nejlepších řešení pro rodiče, který si nemůže dovolit soukromou školku.

4. Zůstanetedítětem doma a stát za vás bude platit zdravotní pojištění. Na tuhle situaci má nárok osoba, které celodenně osobně a řádně pečují o dítě do 7 let. Nevýhodou je, že od státu nebude pobírat žádné dávky.

5. Využijte toho, že mateřské školky začínají svůj provoz v záři. Je „pravidlem“, že v záři do školky buď nenastoupí, nebo odejdou většinou 2-3 děti z různého důvodu. Zkuste se v polovině září zeptat pani ředitelky, jestli se náhodou neuvolnilo místo. Zkuste se zeptat i v jiných školkách. Udělejte si čas, navštivte paní ředitelky ve všech mateřských školkách, pod které spadáte dle trvalého bydliště. Výhodou je určitě osobní návštěva před telefonickým hovorem. Osobní návštěva budí dojem, že o volné místo ve školce máte skutečně zájem. Doporučuji sebou vzít i dítě. A nezapomeňte na sebe nechat kontakt pro případ, že vás bude chtít paní ředitelka kontaktovat.

6. Kontaktujte odbor školství podle trvalého bydliště. Napište jim e-mail nebo je osobně navštivte. Popište jim vaši situaci, že vám nevzali dítě do mateřské školky a vy musíte nastoupit do zaměstnání. Odbor školství si vás zapíše do seznamu čekajících nepřijatých dětí. Když se uvolní místo ve školce, kontaktují vás. Nezapomeňte, že podobné situaci jako vy, je spousta rodičů a čekací seznam dětí obsahuje stovky jmen. Osobně v tom vidím málo šancí na úspěch, ale aspoň máte malou naději, že se vám ozvou.

7. Další možností je, být znovu těhotná. Existuje mnoho rodičů, kteří se rozhodli pro druhého potomka proto, aby matka dostávala mateřský, a pak rodičovský příspěvek. Výhodou je, že budete domadvěma dětmi, stát za vás bude platit zdravotní pojištění a vy budete dostávat peníze. Nevýhodou je, že vám starší dítě nemusí vzít příští rok znovu do školky, jelikož jste doma na mateřské.

8. Poslední možností je věnovat mateřské školce „sponzorský dar“.z dlouhodobého hlediska je darovaný „sponzorský dar“ státní mateřské školce výhodnější, nežli platit za soukromou školku nebo mateřské centrum. Otázkou je však, jestli paní ředitelka „sponzorský dar“ přijme a upřednostní vaše dítě.

Zde si vyberte vaši dovolenou: