Home » Zábava » Záhady a věda » Bytosti od jinud – záhady planety

Bytosti od jinud – záhady planety

Dokazují prastaré malby existenci vyspělých zaniklých civilizací? Kým byly tajemné bytosti zobrazené v chrámu Sechínu? Bude odhalen původ neznáme lidské rasy, se šesti prsty? Nebo jsou dokonce pod troskami města Palenque, pohřební potomci mimozemšťanů? Jak dokázali primitivní národy stavět a přesouvat žulové monolity těžké sto tun.

Pátrejme po těchto vzrušujících otaznících a pokusme se poodhalit skrytá tajemství naší planety.

Mayský kalendář (lépe řečeno více paralelních kalendářů) byl nejsložitějším (přinejmenším) v celé předkolumbovské Americe. Mayský kalendář byl vzhledem ke skutečné délce roku přesnější než náš dnešní kalendář. Jejich kalendářní výpočty měly dokonce speciální název (alautun) pro období dlouhé 63 081 429 let. Jejich matematika používala nulu, kterou v té době v Evropě neznali Římané ani Řekové.

Astronomie byla taktéž velmi vyspělá. Mayští kněží velmi pravděpodobně věděli, že Země je kulatá, už tisíc let před Koperníkem. Analyzovali dráhy měsíců Jupitera tisíc let před tím, než je v Evropě vůbec objevil Galileo Galilei. Znali cykly oběhu Měsíce, Venuše, spočítali tropický a hvězdný rok. Stavěli dálkové cesty přes džungli, vysušovali močály, stavěli podzemní nádrže na vodu a především umělecky hodnotné pyramidy, paláce a města.

Vrchol mayská kultura dosahuje po roku 800. Okolo roku 900 došlo z dodnes sporných příčin k rychlému opuštění míst v jižních nížinách, čím tzv. klasické období skončilo. Mayové jižních nížin se změnili na primitivní pěstitele kukuřice, Mayové severních nížin se dostali pod vliv Toltéků (což znamenalo např. vzrůst obětování lidí) a později se rozpadli na hodně (ne nevyspělých) samostatných států. Mayové ve vysočinách se změnili v agresivní bojovníky.

palenque palenque_mayska_pyramida palenque_mayske_mesto palenque_mayske_mesto2 palenque_mesto_mayove palenque_mesto_mayu palenque_pyramida palenque_zdalky